איך להזהר מתרמיות בעסקים עם סין

 
נשים בלבוש מסורתי בפסטיבל בסין
נשים בלבוש מסורתי בפסטיבל בסין צילום: רויטרס
 
עודכן 13:56 08/07/2014

מי שרוצה לעסקים בסין צריך להתנתק מחלק מהמושגים שיש לו על עסקים במדינות המערב. הקושי אינו רק בשפה השונה ובמרחק. גם מערכות היחסים והדרכים לבניית אמון מורכבות הרבה יותר. אבל כפועלים על פי הכללים אפשר ואפילו קל לעשות עסקים עם הסינים, ורובם המכריע של הסוחרים עם המערב הם אנשים הגונים

 
 
 
 
 

סין היא המקור הגדול ביותר ליבוא סחורות לישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הסתכם היבוא מסין (ללא יהלומים) ב-2013 ב-7.8 מיליארד דולר. על פי הנתונים כ-28% מהסחורות המיובאות לישראל ממדינות אחרות, מיוצרות במקור בסין. כך למשל, מקורם שלח מרבית מוצרי האלקטרוניקה המשווקים בישראל מקורם בסין, גם אם הן נמכרות כמותג אמריקאי גאה כמו "אפל".


השוק הענק והמוצרים הזולים בעשרות אחוזים ממחירם במקומות אחרים, מושכים אליהם אלפי ישראלים המנסים לייבא מסין סחורות זולות. קהילה לא מבוטלת של ישראלים התיישבה בסין ומציעה את שירותיה לישראלים ולאחרים המעוניינים לייבא סחורות.


הסחורות הממלאות את חנויות הטקסטיל, האלקטרוניקה ושאר מוצרי הצריכה מלמדות שבסך הכל מדובר בסיפור הצלחה ששני הצדדים מרוויחים ממנו: הצרכן מקבל סחורה זולה ובאיכות סבירה, היצרנים הסינים והיבואנים גוזרים רווח נאה. אבל עם העסקים המשגשגים מתרבים הסיפורים העצובים על מעשי תרמית שקורבנותיהם הם בדרך כלל אנשי עסקים חסרי ניסיון בדרכי השוק הסיני.

 
בייג'ין
בייג'ין צילום : shutterstock
 

סוד הקשר האישי

"מי שרוצה לעשות עסקים עם סינים חייב ליצור קשר אישי עם הצד השני" מסביר טל רשף, יועץ ליבואנים מארצות המזרח. "אתה חייב לפגוש את הסיני, ולהענות להזמנתו למפגש אישי. ללא קשר אישי, גם חלופת דואר אלקטרוני בלבד, הסינים מרגישים שהם עושים עסקים עם זרים, שאין להם מחוייבות מיוחדת כלפיהם. ההתחייבות קלושה, ולגיטימי אפילו לרמות את הזר. הכללים הג'נטלמניים המקובלים בין אנשי עסקים במערב אינם תופסים כאן", הוא מסביר וזאת בעקבות תחקיר "כלבוטק" שהציג את הצד הפחות נעים של עשיית עסקים בסין.


כאשר הקשר הוא מרוחק ופורמלי, יכולים לדברי רשף לקרות אירועים מצערים "שמענו כבר על מקרים שבהם הגיעה לנמל מכולה שחלקה הכיל בכלל אבנים, או שכולה היה מלא באבנים. ויש מקרים קלים יותר שבהם מתגלה שהסחורה לא בצבע שהוזמן, כי זה מה שהיה לספק הסיני במלאי."


על פי סיפורים שעולים ברשת ובשיחות עם יבואנים עולה שההונאות הנפוצות ביותר ביבוא מסין מתבססות על קשרי דואר אלקטרוני: כנופיות נוכלים מיירטות את הדואר האלקטרוני בין היבואן לספק הסיני, מתחזות לספק, ומבקשות מהיבואן לשנות את מספר חשבון הבנק שאליו יש להעביר את הסחורה

 

לראות את הסחורה בעיניים

במקרים אחרים מסתתר ספק מדומה מאחורי כתובת דואר אלקטרוני מכובדת כביכול, היבואן נקשר איתו בעיסקה, הפרטים מסוכמים, המקדמה עוברת ואז נעלם הספק ועימו כתובת הדואר האלקטרונית וגם חשבון הבנק נסגר במפתיע.
"מי שמנסה לייבא מסין באמצעות קישרי אינטרנט בלבד מסתכן" קובע רשף.

 

"היבואן חייב להגיע לסין בעצמו, ולדאוג שאנשים דוברי סינית המכירים את ההוויי העיסקי ילוו את הסחורה בכל השלבים. "רוב אנשי העסקים הסינים אמנים, והממשלה הסינית חתומה היום על אמנות המאפשרות לזרים לתבוע שותפים סינים במקרה של הונאה, אבל הסיכונים עדיין קיימים. גם בקרב הקהילה הישראלית התגלו מתווכים שעקצו שותפים ישראלים. לכן גם כשמתקשרים באמצעות ישראלים כדאי לקבל המלצות מאנשי עסקים אחרים".


עוד כתבות בנושא:


תחקיר העוקץ הסיני של "כלבוטק"

 

הסינים משתלטים על הכלכלה הישראלית

 

הסיני שמכר את בתו כדי לרכוש אייפון

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.