תוכנית 5: העוקץ הסיני

 
עודכן 22:37 07/07/2014

ישראלים רבים נוסעים לסין וקונים שם את כל תכולת ביתם בחצי מחיר. הם משלמים עשרות אלפי דולרים ונופלים בתמימות במלכודת העוקץ הסיני. צוות "כלבוטק" נסע עד לספרד כדי לסגור את הסיפור עם כנופיית העבריינים מחוללי העוקץ "הסיני- כחול לבן" אשר מסתתרים בוילה מאובטחת בספרד. וגם: בוקי נאה עם סיפור שלישיית הפושעים מהנגב וגם סיפור הפעוטון שנסגר ונעלם עם הצ'קים

 
 
 
 
 

תחקיר "כלבוטק" חושף את המאפייה הישראלית שעוקצת ישראלים תמימים במיליוני שקלים בעוד הם חיים חיי מותרות בווילה מפוארת בספרד. הם מציעים להם את כל תכולת הבית בחצי מחיר: ריהוט, קרמיקה, שיש, סניטריה, כלים, חומרים, אביזרים - הכל. הם לוקחים אותםם לסין, מלווים אתכם לכל השווקים האקזוטיים עם הדילים המפתים, לאחר שהקורבנות התמימים קונים עוד ועוד ומשלמים על הכל, הם חוזרים ארצה מהשופינג הסיני ומחכים בהתרגשות למכולה עם הסחורה. הם מחכים ומחכים שבועות, חודשים, שנה, אין מכולה, אין עם מי לדבר והלך הכסף.

 

אין כאן סיפור על סינים שעקצו ישראלים. יש כאן סיפור על ישראלים שעקצו ישראלים ועקצו סינים. צוות "כלבוטק" היה צריך לטוס עד לספרד כדי למצוא אותם בווילה מפוארת ומאובטחת, סופרים את הכסף ומצפצפים על כולם. אנחנו יודעים שאלירן ימין, מחולל העוקץ הסיני, מסתתר בספרד. יודעים גם ששני נציגים של עשרות קורבנותיו עומדים לטוס אליו לפגישה לילית שמטרתה להגיע להסדר תשלומים של החזרת הכסף, כשלושה מיליון שקלים. הנציגים לא יודעים שאנחנו איתם באותה טיסה, שאנחנו הצל שיעקוב וישמור עליהם.

 

זה שעמד בפרונט של בסט צ'ויס הוא אלירן ימין ומספרד הרחוקה הוא מכתיב לנו תגובה שבה הוא מקפיד לנקות את כל המעורבים האחרים. וזו התגובה: "החברה שלנו קיימת 5 שנים ויש לנו עשרות לקוחות מרוצים. בחודשים האחרונים החברה שלנו נפלה וכתוצאה מכך נפגעו לקוחות. אנחנו מצטערים, כואבים את המצב ובטוחים שנצליח במהרה להחזיר את הכסף לכל הלקוחות שלא קיבלו את הסחורה. אנחנו בסך הכל עוד עסק שנפל ונחזיר ללקוחות את כל הכסף עד השקל האחרון מהר ככל שניתן. לכל האנשים האחרים שמוזכרים בכתבה אין קשר לבסט צ'ויס. כל הכסף ששולם הגיע אליי ואני לוקח על הכל אחריות מלאה." כלומר, על פי ימין, החברים הקשוחים שהיו איתו גם בסין וגם בספרד, לא קשורים, רק הוא אחראי, אשרי המאמין. עד כאן סיפורו של העוקץ הסיני, תם ולא נשלם.

 

ולסיפור נוסף, מזעזע לא פחות. דמיינו שאתם מחפשים פעוטון חם ואוהב, מצאתם מקום בו הגננת מוצאת חן בעיניכם, אתם סוגרים איתה על מחיר, נותנים לה צ'קים דחויים לכל השנה ונושמים לרווחה שהזאטוט שלכם מסודר. כעבור כמה חודשים, אתם מופתעים לגלות שסידרו אתכם. הפעוטון נסגר, הצ'קים שלכם מסתובבים בשוק האפור, אתם נאלצים לשלם אותם ואין לכם מושג למי ואין לכם עם מי לדבר. הגננת המקסימה מתגלה כזייפנית וגנבת, מורחת אתכם בסיפורי סבתא, מבטיחה להחזיר את הכסף, אך בסופו של דבר היא נעלמת בלי להחזיר שקל, וזו לא הפעם הראשונה שהיא עושה את התרגיל הזה.

 

איך שפנינו לגברת סאלם לקבל תגובה מסודרת, פתאום היא דואגת להורים, מתקשרת, מתחננת, מבטיחה הסדר קרוב שאוטוטו הם מקבלים את כל הכסף ולא צריך שום התערבות של שום כלבוטק. אך כמובן שעד לרגע זה לא הוחזר שקל והכל דיבורים, עד לרגע זה אין תגובה.

 

עוד ב"כלבוטק": בוקי נאה עם שלישיית צעירים מהנגב שתיכננה וביצעה עוקץ קלאסי שהכניס להם בזמן קצר הרבה כסף, עד שלמדו על בשרם כי סוף גנב לתלייה והפשע לא משתלם.

 

אזהרה: אנו מבקשים את עזרת הציבור בפענוח פשעים והונאות הציבור. יחד עם זאת, עקב טעויות אפשריות בזיהוי ועל מנת למנוע פגיעה בשמם הטוב של אנשים וגופים - אנו מבקשים לשלוח הודעות פרטיות בלבד וליצור קשר בטלמסר *5090. לא תהיה שום התייחסות להודעות פומביות והן יוסרו מידית!

 

אהבתם את התחקיר? בואו לגלות גם את האמת על דרום תל אביב

 

>>> לכל התחקירים וקטעים הנבחרים בעמוד כלבוטק

 

לכל העדכונים בעמוד הפייסבוק של כלבוטק

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.