"את הכסף!": מקרי השוד הגדולים בהיסטוריה

 
עודכן 18:11 24/06/2014

חשבתם שראיתם כבר ב"כלבוטק" הכל? הנה כמה ממקרי השוד הכי גרנדיוזיים שידעה ההיסטוריה, יש לאן לשאוף

 
 
 
 
 

שוד הבנק המרכזי של עיראק. 2003

השוד בוצע על ידי מישהו שאולי שמעתם עליו - סדאם חוסיין. חוסיין שלח את בנו קוסאי למשוך מהבנק המרכזי של בגדד כמיליארד דולרים, שיהיה קצת מזומן לבזבוזים. חוסיין דגל בפתגם: "מה ששלי שלך" אבל יותר לכיוון השני: מה ששל העם שלי. רוב הכסף שנלקח על ידי בנו של הרודן נמצא באחד מארמונותיו, אך היכנשהו בעולם מסתובבים להם עדיין 350 מיליון דולר אשר לא נמצאו מעולם.

 

 
מה ששייך לעם שייך לי
מה ששייך לעם שייך לי צילום : GettyImages/אימג'בנק
 

שוד הכספת הגדול, אנגליה. 1967

ביחד עם שניים מחברי הכנופיה שלו, ולריו ויצ'יי שדד עשרות כספות של בנק אנגלי חף מפשע ויצא מהמקום כשבידיו לא פחות מאשר כ- 40 מיליון ליש"ט. ויצ'יי טען בפני הבנקאי כי הוא מעוניין לשכור כספת אישית ולאחר שהובל לאזור הכספות שבה את הבנקאי והשומרים והחל בבזיזה. מאוחר יותר הוא נעצר באנגליה, אליה חזר מדרום אמריקה כדי לאסוף את מכונית הפרארי שלו. הוא נידון לעשרים שנות מאסר ונהרג בשנת 2000 במהלך חופשה מהכלא. אחת האנקדוטות הידועות מהשוד בלונדון הייתה שויצ'יי תלה שלט שהסביר ללקוחות הבנק כי הבנק סגור זמנית - כדי שלא יפריעו לו במעשיו.

 

 
טען בפני הבנקאי כי הוא מעוניין לשכור כספת אישית
טען בפני הבנקאי כי הוא מעוניין לשכור כספת אישית צילום : GettyImages/אימג'בנק
 

השוד במוזיאון בבוסטון, 1990

שני גברים לבושים במדי שוטרים אמרו לאנשי הביטחון במוזיאון לאמנות בבוסטון כי הם מבצעים בדיקה שגרתית במקום. אותם "שוטרים" התבררו כשודדים והצליחו בתוך כמה דקות לנטרל את המאבטחים ללא שימוש בכלי נשק. הם כפתו אותם באזיקים וקשרו אותם, ובתוך שעה וחצי הצליחו לגנוב חפצי אמנות בשווי של 300 מיליון דולר. בין השלל: מספר ציורים של האמנים רמברנט, ורמיר ופלינק, כד יפני עתיק, ציורי פורטרט של מונה, ואפילו פסל של נשר עשוי ברונזה, שעיטר את דגלו של נפוליאון. השודדים והיצירות הגנובות לא מצאו עד היום.

 

 
השודדים והיצירות הגנובות לא מצאו עד היום
השודדים והיצירות הגנובות לא מצאו עד היום צילום : רויטרס
 

שוד הרכבת הגדול, מחוז בקינגהם, אנגליה. 1964

היה זה אחד ממבצעי השוד הגדולים בהיסטוריה ששאב את השראתו מאיך לא - מעשי השוד הקולנועיים של המערב הפרוע. הוא בוצע ב-1963 על ידי כנופיה של 15 איש שכללה עבריינים מקצועיים וחובבנים ופקידים מתוסכלים. הם פשטו על רכבת דואר שנסעה מלונדון לגלזגו, כשבמטענה שטרות בנקאיים והצליחו להימלט עם שלל בשווי (עכשווי) של כ- 40 מיליון ליש"ט. כל חברי הכנופיה נתפסו חוץ מהאיש שנשכר לשמש כנהג הרכבת בזמן השוד ושניים שנמלטו, אחד מהם הוא ביגס, אשר ב-2001 החליט לפתע להסגיר את עצמו לרשויות.

 

 
שאבו השראה ממעשי השוד הקולנועיים של המערב הפרוע
שאבו השראה ממעשי השוד הקולנועיים של המערב הפרוע צילום : מתוך "הבלתי נסלח"
 

השוד בבוטיק התכשיטים "הארי וינסטון" בפריז. 2008

גורמים רשמיים אומרים כי מדובר באחד ממעשי השוד הגדולים בהיסטוריה. קבוצת שודדים הגיעה לבוטיק היוקרתי זמן קצר לפני הסגירה, חלק מהם חבדשו פאות והיו לבושים כנשים, השודדים הכירו חלק מהעובדים בשמותיהם. הם איימו באקדחים על 15 העובדים שהיו במקום ויצאו עם תכשיטים בשווי 108 מיליון דולר. בין הכוכבות שענדו את תכשיטי הארי וינסטון לאורך השנים נמנות השחקניות גווינית' פאלטרו ואליזבת טיילור, הזמרת מדונה וגם מלכת אנגליה אליזבת השנייה.

 

 
השודדים יצאו עם תכשיטים בשווי 108 מיליון דולר
השודדים יצאו עם תכשיטים בשווי 108 מיליון דולר צילום : אימג בנק / Getty Images
 
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.