תוכנית 3: תחקיר הסמארטפונים הגנובים

 
עודכן 22:11 16/06/2014

איך הופכת מכת הגניבות לחגיגה על חשבוננו? תחקיר "כלבוטק" חושף כיצד חברות הסלולר מתעלמות מהחוק, מעלימות עין מגניבת המכשירים ועושות קופה על חשבוננו. וגם: חוזרים אל הרצח של ילנה פלוטניקוב, מנסים לזהות את גנב היינות שתועד במצלמות האבטחה ומה לבוקי נאה יש לספר על חייו המפוקפקים של יחצן המסיבות המוכר? צפו בתוכנית המלאה

 
 
 
 
 

הסמארטפון נחשב לאביזר החשוב בחיינו ככלי עבודה, בידור, תקשורת וכמאגר מידע. אם הוא נגנב - זו מכה קשה. הבעיה היא שהוא נגנב לא פעם. מדוע? כי הוא הגניבה הכי קלה והכי משתלמת. הוא קטן, הוא נגיש, הוא יקר ואפשר למכור אותו במהירות דרך אתרי המכירות באינטרנט. על כן, הסמארטפון הוא החלום הרטוב של כל כייס, מקצוען או חובב, וכך גניבת סמארטפונים היא מגיפה עולמית.

 

רק על פי הדיווחים למשטרה, בכל חמש דקות בשעות היום נגנב סמארטפון בישראל - כ-50 אלף מכשירים בשנה. מספר הגניבות האמיתי הוא יותר מכפול כי רוב הקורבנות לא מתלוננים במשטרה. הם יודעים כי הסיכוי שהיא תמצא את הסמארטפון שלהם שואף לאפס.

 

מי עוד יכולות למנוע את הגנבות? חברות הסלולר. אם אלה היו מקיימות בהדיקות את תנאי הרישיון שמכתיבה המדינה, מספר הגניבות היה יורד דרמטית והמגיפה הייתה נבלמת.

 

בתחקיר "כלבוטק", ניתן לראות כיצד חברות הסלולר דואגות יפה מאוד לעצמן אבל לא ללקוחות שמכשירהם נגנבו. לא לנו. גנבו לך? תקנה חדש. אתה רוצה קו למכשיר גנוב? אין בעיה - תקבל, כי הרשלנות חוגגת. המצלמה הנסתרת מוכיחה הכל. שוב ושוב.

 

מעניין מאוד לשמוע איך מגיבות חברות הסלולר לממצאי התחקיר. בתחקיר, למשל, חברת "גולן טלקום" פתחה לתחקירנים קו במכשיר שהושבת כביכול על ידי פלאפון.

 

"גולן טלקום": "המכשיר המדובר לא הוכנס לרשימה השחורה ולא דווח כמכשיר גנוב על ידי 'פלאפון'. לכן אין לנו שום אחריות למקרה ועליכם לפנות אל 'פלאפון' ולא אלינו".

 

"פלאפון": "'פלאפון' נלחמת בתופעת גניבת המכשירים ומשתפת פעולה באופן הדוק עם המשטרה לאיתור גנבים וחסימת מכשירים. בכל שנה 'פלאפון' מכניסה לרשימה השחורה אלפי מכשירים שדווחו כגנובים. במקרה שהובא בכתבה, הנציגה פעלה בניגוד לנהלים וניתקה את המכשיר חלקית בניגוד לבקשת הלקוח לניתוק מלא. אנו מודים לכם על תשומת הלב ונרענן שוב את הנהלים בנושא".

 

חברת "הוט מובייל", כמו "גולן טלקום", נתנה לתחקירנים קו לניידים שהושבתו, כביכול, על ידי "פלאפון" ו"אורנג'". כותבת לנו "הוט מובייל": "'הוט מובייל' עושה כל שביכולתה כדי להילחם בתופעת הגניבות של מכשירים סלולריים. החברה פועלת בהתאם לנהלים ברורים ומיישמת במלואן את הוראות רישיונה".

 

"הוט מובייל" צודקת בשני המקרים. "פלאפון" מודה שהנציגה שלה חרגה מהנהלים כשלא הכניסה את המכשיר לרשימה השחורה וגם "אורנג'" יודעת שהאחריות עליה.

 

כותבת לנו "אורנג' פרטנר": "לנציגי החברה הוראות והנחיות מפורשות כיצד לנהוג. בשני המקרים נעשה בירור מקיף. אנו מקפידים הקפדה יתרה במאמץ לצמצם את תופעת הגניבות של סמארטפונים בהתאם להנחיות ובשיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים, לרבות משרד התקשורת ומשטרת ישראל".

 

חברת "סלקום" שגם היא "הרגה" לתחקירנים נייד בסניף אחד שלה והחייתה אותו בסניף אחר כותבת לנו בתגובה: "'סלקום' פועלת על פי תנאי רישיונה, חוסמת אפשרות שימוש במכשיר שדווח כגנוב ומדווחת על כך למשרד התקשורת. המקרה המיוחס לסלקום בכתבה אינו מייצג את מדיניות החברה ונוהליה".

 

עוד בתוכנית המלאה של "כלבוטק": חוזרים אל הרצח של ילנה פלוטניקוב בתחנה המרכזית בתל אביב, מנסים לזהות את גנב היינות שתועד במצלמות האבטחה ומה לבוקי נאה יש לספר על חייו המפוקפקים של יחצן המסיבות המוכר?

 

אזהרה: אנו מבקשים את עזרת הציבור בפענוח פשעים והונאות הציבור. יחד עם זאת, עקב טעויות אפשריות בזיהוי ועל מנת למנוע פגיעה בשמם הטוב של אנשים וגופים - אנו מבקשים לשלוח הודעות פרטיות בלבד וליצור קשר בטלמסר *5090. לא תהיה שום התייחסות להודעות פומביות והן יוסרו מידית!

 

איך תצליחו לשמור על הסמארטפון שלכם? כל הטיפים

 

>>> לעמוד כלבוטק

 

לכל העידכונים בעמוד הפייסבוק של כלבוטק

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.