עונה 2, תוכנית 11: מי משמיד 10 מיליון אפרוחים בשנה?

 
עודכן 22:11 07/01/2014

תחקיר כלבוטק חושף כיצד הורגים בישראל מיליוני אפרוחים מדי שנה וזאת בניגוד לחוק. מדובר באפרוחים שנחשבים "מיותרים" לתעשיית הביצים, ואפרוחים שאינם טובים או רווחיים מספיק לתעשיית הבשר. מי אישר את המכונות הפועלות בניגוד לחוק? כל התשובות בתחקיר סיום העונה

 
 
 
 
 

כ-10 מיליון אפרוחים בשנה מושמדים בישראל כבר ביום היוולדם. היצורים הצהובים הקטנים וחסרי הישע מוכנסים לתוך מכונות מוות שאמורות להרוג אותם מהר וללא סבל, על פי החוק, אך בפועל הם סובלים.

 

את האפרוחים הורגים מכמה סיבות. הראשונה היא בגלל שהם זכרים שלא יטילו ביצים, והשנייה היא בגלל שהם קטנים מדי ולא עומדים בקריטריונים של "השניצל הישראלי".

 

במפעלים קיימים שני פסי ייצור לגידול עופות. הראשון הוא פס הבשר שיגדל את האפרוחים ויהפוך אותם לתוצר מזון, והפס של הביצים שיגדל אפרוחים ממין נקבה - לתרנגולות מטילות. בפס של אפרוחי הביצים כל הזכרים מושמדים ביום לידתם, בפס של אפרוחי הבשר - לקטנים ולפגומים מצפה גורל זהה.

 

הבעיות המוצגות בתחקיר הן שיטות הרג האפרוחים. אלה נוגדות את חוק צער בעלי חיים. החוק אוסר התעללות וקובע כללים ברורים איך להמית אותם ללא סבל.

 

תגובת מדגרות שרייבר המתועדות תחקיר: "מדגרות שרייבר פעלו ופועלות תמיד בהתאם לחוק ועל פי תקנות והנחיות משרד החקלאות, השירותים הווטרינריים ומועצת הלול. כל המכונות במדגרות חדישות, מיוצרות תחת פיקוח השוק האירופי ועומדות בכל הדרישות והתקנים בארץ".

 

"המכונות נבדקו ואושרו על ידי שלושה וטרינרים ממונים מטעם משרד החקלאות וצער בעלי חיים. חתולי רחוב מוגנים על פי חוק צער בעלי חיים. אין להזיזם מסביבתם הטבעית ו/או ללכוד אותם. בנסיבות אלה המדגרה עושה כל שביכולתה כדי למנוע מגע בינם לבין האפרוחים".

 

עם סיום שידור התחקיר, התארח באולפן שר החקלאות יאיר שמיר והתייחס לנושא. "אני לא בקי מספיק אבל אני יודע שאנחנו הולכים לטפל בעניין הזה ביסודיות", הבטיח.

 

"אעשה יותר תקנות ממה שהיו כאן ב-18 שנים", טען שמיר. "יש כבר נוהל חדש לגבי המדגרות. החוק שנחקק ב-1994 היה נכון לזמנו ויכלו לעשות התאמות. נדרשות התאמות", המשיך.

 

"צריך לעשות את זה בצורה מאוזנת", אמר שמיר על צורת ההריגה. "גם אם המכונה תקנית אפשר לשפר אותה. אולי התפעול שגוי. בסרטון רואים שהבחור מעמיס יותר מדי. אולי אין כאן עבירה פלילית אבל יש אי הבנה של רוח החוק".

 

עוד בתוכנית סיום העונה: גנב תכשיטים סדרתי שפקד את אותה חנות שלושה ימים ברציפות ואז חיכתה לו הפתעה, והתפתחויות דרמטיות בפרשת הדולרים והשקלים המזויפים.

 

>>> לעמוד כלבוטק

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.